...

Show info
Odważni wygrywają

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra

WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE

Samobadanie

To proste i zajmuje niewiele czasu!

Do dzieła

Badanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego, delikatnym ściśnięciu jąder, najądrzy i powrózków nasiennych w poszukiwaniu jakichkolwiek zgrubień albo guzków.

Właściwie wykonane samobadanie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Badanie to można wykonać podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, na stojąco, siedząco albo na leżąco w łóżku. Należy ściągnąć bieliznę, by nie przeszkadzała podczas badania. Samobadanie powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz w miesiącu.

Pamiętaj, że powiększające się jądro, które z czasem jest wyraźnie większe od drugiego, mimo że nie wyczuwasz żadnych zgrubień i guzków, jest również niepokojącym objawem.

Gdy stwierdzisz coś niepokojącego – idź do lekarza! Bycie zdrowym to nie wstyd.

 

samobadanie-jader-grafika

Rzut okiem na zdrowe jądra

Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.

Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.

Dowiedz się jak zbadać swoje jądra!

Przygotowaliśmy dla Was nietuzinkową publikację – mini-poradnik „Odważni Wygrywają”! Samobadanie jest proste, ale warto wiedzieć co i jak, dlatego bądź Odważny – kliknij, pobierz, przeczytaj i do dzieła!

Samobadanie – podstawa profilaktyki [PDF]

© 2016 Fundacja Gdyński Most Nadziei created by Howinnga