...

Show info
Odważni wygrywają

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra

ODWAŻNI WYGRYWAJĄ

O kampanii

Miej odwagę być mężczyzną, sprawdź się!

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają” zainicjowana i realizowana przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” to unikatowy w skali Polski autorski projekt realizowany od 2009 roku. Kampania, inspirowana prawdziwą historią, Kuby, młodego gdynianina, u którego zdiagnozowano chorobę nowotworową, stała się punktem wyjścia do budowania działań w obszarze profilaktyki raka jądra. Temat pomijany społecznie, wstydliwy, marginalizowany, zobrazował skalę problemu znikomej świadomości społecznej, nieznajomości objawów, a przede wszystkim specyfiki tego rodzaju nowotworu. Celem kampanii jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie – wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny aż w 100%. Niezmiennie, od początku działania projektu, aktywność Fundacji  prowadzona jest we współpracy z Miastem Gdynia.

Akcje prowadzone podczas kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 20 do 39 roku życia, ich partnerek, rodzin oraz przyjaciół. Wybór takiego przedziału wiekowego podyktowany jest statystyką – właśnie w tej grupie wiekowej, rak jąder, jest najczęściej diagnozowanym nowotworem, statystycznie aż 25 % zachorowań. Co należy podkreślić – nowotwór jąder posiada też najwyższy współczynnik wyleczalności – pod warunkiem wczesnego wykrycia!

Kampania „Odważni Wygrywają” skupia się na działaniach pomagających eliminować jedną z odmian choroby cywilizacyjnej – raka jądra. W jej ramach udzielamy wskazówek mężczyznom oraz kobietom – to właśnie one najczęściej wykrywają zmiany chorobowe u swoich partnerów. Nie zapominamy równocześnie o profilaktyce innych nowotworów.

W ramach kampanii, na terenie Gdyni i pozostałej części Trójmiasta, realizowane są różnorodne działania – między innymi happeningi, obecność na imprezach masowych (m.in. Open’er Festival czy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), imprezach sportowych i plenerowych jak również murale w przestrzeni miejskiej w Gdyni, stworzone przez lokalnych artystów.

Szerokim działaniem edukacyjnym, w ramach kampanii, są prelekcje, kierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania z młodzieżą połączone są z warsztatem samobadania przy użyciu fantomu. Obecność kampanii zauważyć można również w klubach sportowych, pubach i klubach nocnych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje szansa dotarcia do młodych ludzi. W ramach kampanii tworzymy materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz uczniów.

W profilaktyce postawiliśmy kolejny krok. W oparciu o wieloletnie doświadczenia pracy z chorymi oraz ich najbliższymi, powstał jedyny na ten temat w kraju, Poradnik. „Odważni Wygrywają. Rak jądra – poradnik dla mężczyzn i ich bliskich”  (2017) , bezpłatnie kolportowany do poradni urologicznych na terenie kraju.

Kampania „Odważni Wygrywają” każdego roku zyskuje nowych Partnerów, organizacje współpracujące, które realizują założenia Odważnych w swoich miastach.

Od roku 2013 kampania intensywnie poszerza obszary działalności, wychodząc poza Trójmiasto, tym samym stając się działaniem ogólnopolskim. Szczególnym czasem synchronicznych działań ogólnopolskich jest listopad – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC WALKI z MĘSKIM RAKIEM, gdzie flagowym działaniem są bezpłatne konsultacje urologiczne oraz badania USG jąder.

Kampania Ogólnopolska,  „Odważni Wygrywają –  profilaktyka rak jądra” realizowana jest  przez następujące Organizacje Partnerskie: Dolnośląskie Centrum Psychoonkologii  i Rehabilitacji (Wrocław), Fundacja „Światło” (Toruń), Drukarnia Wyobraźni (Zamość), Akademia Walki z Rakiem przy Fundacji „Bread od Life” (Kalisz) oraz Akademia Walki z Rakiem (Białystok).

Zapraszamy kolejne Organizacje do partnerskiego działania w ramach ogólnopolskiej kampanii „Odważni Wygrywają”

Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, za swoje działania na rzecz przełamywania stereotypów, w roku 2011 otrzymała medal Prezydenta Gdyni, w konkursie Gdynia bez barier, w roku 2012 wyróżnienie w konkursie Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, a w 2017 roku wyróżnienie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych  w konkursie „Jaskółki Nadziei”.

Dla nas każde wyróżnienie to potwierdzenie właściwego kierunku i mocny sygnał do dalszych działań ! Dziękujemy!

Organizator Główny:

most_nadziei_logo_OK-12x120

Organizacje Partnerskie:

cropped-logo
drukarnia
rossmann_przezroczyste
Untitled
MERITO GDYNIA LOGO RGB PODSTAWOWY

Patronat: 

Partner Kampanii:

gdynia

© 2016 Fundacja Gdyński Most Nadziei created by Howinnga