WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE
Samobadanie
To proste i zajmuje niewiele czasu!
...
Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra
WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE
To proste i zajmuje niewiele czasu!
Badanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego, delikatnym ściśnięciu jąder, najądrzy i powrózków nasiennych w poszukiwaniu jakichkolwiek zgrubień albo guzków.
Właściwie wykonane samobadanie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Badanie to można wykonać podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, na stojąco, siedząco albo na leżąco w łóżku. Należy ściągnąć bieliznę, by nie przeszkadzała podczas badania. Samobadanie powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz w miesiącu.
Pamiętaj, że powiększające się jądro, które z czasem jest wyraźnie większe od drugiego, mimo że nie wyczuwasz żadnych zgrubień i guzków, jest również niepokojącym objawem.
Gdy stwierdzisz coś niepokojącego – idź do lekarza! Bycie zdrowym to nie wstyd.
Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.
Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
Przygotowaliśmy dla Was nietuzinkową publikację – mini-poradnik „Odważni Wygrywają”! Samobadanie jest proste, ale warto wiedzieć co i jak, dlatego bądź Odważny – kliknij, pobierz, przeczytaj i do dzieła!